top of page

WYDARZENIA

Fiesta balonowa to już cykliczne wydarzenie na mapie gminy Iława. W weekend 13-15 września 2024 odbędzie się VII edycja.

 

Kaletka ma zaszczyt gościć załogi fiesty balonowej w naszym ośrodku wypoczynkowym. Zapraszamy wtedy gości ośrodka na briefingi, rozmowy
o baloniarstwie i oglądanie starty w okolicy. 

Szczegółowy program zostanie opublikowany na początek września.

Nowyt balon kaletka.jpg

Artykuł Ewy Daszewskiej opublikowany w Przeglądzie Lotniczym w grudniu 2019

W dniach od 6 do 8 września odbyła się II Fiesta Balonowa w Iławie o Puchar Wójta Gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego. Wzięło w niej udział dwanaście załóg balonowych z różnych stron kraju.

W piątek 6 września uczestnicy zawodów balonowych zgłosili się do Ośrodka Kaletka, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie fiesty i odprawa generalna. Vincent Lamort de Gail zaprosił lotników do ośrodka wypoczynkowego, mającego swe początki w latach siedemdziesiątych XX wieku, który wraz z żoną Agnieszką wydzierżawili i swoimi oszczędnościami oraz własną pracą zrewitalizowali. Kaletka to miejscowość pomiędzy Makowem a Sąpami, malowniczo położona nad Jeziorem Gil Wielki. Załogi zamieszkały w domkach kempingowych rozrzuconych w lesie na wzgórzu. W odnowionej świetlicy zwoływano odprawy przedlotowe.

Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński dokonał uroczystego otwarcia imprezy.

 

Przy wsparciu Gminy fiestę zorganizował Vincent Lamort de Gail. Sportową stronę zawodów przygotował Ryszard Kurowski – przewodniczący Sekcji Balonowej Aeroklubu Warszawskiego, który pełnił funkcję kierownika sportowego. W przygotowaniu konkurencji i systematycznym sprawdzaniu prognozy pogody pomagał mu sędzia Piotr Wasilewski. Strefą zakazaną był lot powyżej 1000 m AGL.

W piątek wieczorem na wysokości 150 m wiał wiatr w kierunku wschodnim, wyżej w kierunku południowo-wschodnim, na 300-400 m gwałtownie skręcał w prawo, a przed zachodem skręcał w lewo. Jak najszybszy start dawał szansę utrzymania balonu na kierunku na wschód i osiągnięcia celu zlokalizowanego na trawiastej części stadionu w konkurencji Dolot do celu. Tę konkurencję wygrał Vincent Lamort de Gail z wynikiem 16,52, drugi rezultat osiągnął Włodek Klósek w wysokości 43,65. Drugą konkurencją był Walc – między dwoma punktami na trasie Rudzienice- -Kałduny, po obu stronach torów kolejowych. Piloci szukali indywidualnie miejsca startu. Zebrali się w większej grupie w miejscowości Wikielce. Polecieli z pilotami również sponsorzy. Stanisław Michalewski zabrany przez pilota Włodka Klóska wylądował w Nowej Wsi nieopodal swego domu. Witali go po lądowaniu znajomi z okolicznych domów. Tę konkurencję wygrał Krzysztof Małecki z wynikiem 38,76, który jako jedyny osiągnął cel.

W sobotę o świcie na boisku w Rudzienicach odbyła się odprawa przedlotowa. Ogłoszono wspólny start od 6.45 do 7.30 ze rżyska po prawej stronie drogi obok boiska. Wyznaczono dwa Cele deklarowane przez sędziego, pierwszy ważny do godziny 7.45, drugi do 8.15. Na jednym z nich pomiarom odległości wyrzuconych z koszy balonowych markerów od centrum krzyża przyglądał się bacznie dyrektor artystyczny „Przeglądu Lotniczego” Jarosław Jezierski. Nadchodził front atmosferyczny. Gmina Iława znalazła się na krawędzi opadów nadciągających od Czech i Bawarii. Nastąpiło ogólne zachmurzenie. Trzecią konkurencję wygrał Włodzimierz Klósek, osiągnąwszy wynik 1,97, a czwartą Vincent Lamort de Gail z najlepszym w tych zawodach rezultatem: 0,45.

Mimo że front atmosferyczny uniemożliwił postawienie balonów do kolejnych wolnych lotów i pokazów na linach, załogi balonowe na pikniku rodzinnym w Nowej Wsi wykonały pokaz palników balonowych przy muzyce. Podczas regionalnego poczęstunku sponsorzy fiesty opowiadali o swoich wrażeniach ze swego pierwszego lotu. Przez dwa dni w dwóch lotach rozegrano cztery konkurencje. Mieszkańcy gminy z ciekawością wyglądali aerostatów w miejscu wyłożonego celu, na pokazie, ale też licznie gromadzili się w miejscach startów i lądowań.

W klasyfikacji ogólnej zwyciężył Krzysztof Kosobudzki z Aeroklubu Warszawskiego, zdobył 3459 punktów (balon Lindstrand, znaki SP-BYZ), potwierdzając mistrzowskie umiejętności pomimo dłuższej przerwy w lataniu. Na drugim miejscu był Wojciech Polewicz z Aeroklubu Gdańskiego (balon o znakach SP-BVH) z 3398 punktami, Na trzecim uplasował się gospodarz imprezy Vincent Lamort de Gail (balon Crowning’s Tea, SP-BVR), który osiągnął 3300 punktów. Kolejne miejsca zajęli: 4. Włodzimierz Klósek (firma SprintAir, balon Sprintair, SP-BEZ) – 3134 pkt, 5. Tomasz Kuchciński (balon o znakach SP-BAO) – 2995, 6. Piotr Lubaczewski (Happy People, SP-BPL) – 2813, 7. Paweł Hałas (balon o znaku SP-BHA) – 2555, 8. Karolina Wilk (balon Al Jazeera, SP-BFK) – 2532, 9. Marek Banasiuk (balon MK CAFÉ, SP-BVI) - 2434, 10. Krzysztof Małecki (firma BM Sonic, balon Łatek, SP-BFN) – 2175, 11. Mikołaj Gomółka (balon Kaiser, SP-BIV) - 2100, 12. Sławomir Karpiński – 0; pechowo rozdarł balon (SP-BEM) przy starcie do pierwszego lotu o pręt leżący w trawie, ale jego załoga pozostała i pomagała innym pilotom.

Sportowe zmagania zostały uwieńczone nagrodami i pucharami, które uroczyście na scenie wręczył Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński. Na uwagę zasługuje świetna organizacja. Vincent Lamort de Gail nie tylko przygotował i czuwał nad realizacją harmonogramu imprezy, ale osobiście zarządzał organizacją Ośrodka Kaletka. Wspaniałą kuchnię śródziemnomorską serwowały Natalia i Magdalena Potockie. Jadalnia była udekorowana artystycznymi fotografiami Jakuba Sagana „Podniebności II”. W przerwach między lotami uczestnicy zawodów pływali łódkami po jeziorze i spacerowali po lesie skrywającym domki, boiska do gry w piłkę i plażę z pomostem, jedyną nad Jeziorem Gil Wielki.

Impreza udała się dzięki wsparciu Wójta Gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego, oraz firm: Ivendo Solar (sponsor strategiczny), Autoczęści Woźnicki, Konstal, Autotrans, Hotel-Karczma „Łabędź”, „Mistra” oraz Ośrodek Kaletka.

Ewa Daszewska

Kotwica 1
Kotwica 2
bottom of page