top of page

CO ZOBACZYĆ W OKOLICY

 Rezerwaty przyrody, krzyżackie zabytki, archeologiczne niespodzianki. 

 

Mazury, Pojezierze Iławskie, Kaletka
Mazury, Pojezierze Iławskie, Kaletka
Mazury, Pojezierze Iławskie, Kaletka
Mazury, Pojezierze Iławskie, Kaletka
Mazury, Pojezierze Iławskie, Kaletka
Mazury, Pojezierze Iławskie, Kaletka
WYCIECZKI PRZYRODNICZE

W naszym bezpośrednim sąsiedztwie położony jest Jeziorak, najdłuższe jezioro w Polsce. Wokół niego ciągnie się Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego obejmujący swym zasięgiem okoliczne lasy z trzydziestoma mniejszymi jeziorami i torfowiskami. 

Na uwagę zasługuje w okolicy Rezerwat Jeziora Karaś, miejsce lęgowe ponad 80 gatunków ptactwa wodnego i błotnego czy Rezerwat Przyrody Jasne z bezodpływowym jeziorem o niespotykanie czystej i przeźroczystej wodzie (światło dociera na głębokość 14-15 m).

KANAŁ
OSTRÓDZKO-ELBLĄSKI

Kanał śródlądowy zbudowany w I poł. XIX w. Ma 130 km długości i jest unikalnym systemem wodnym na skalę światową. Różnica poziomów lustra wody między Jez. Druzno a pochylnią Buczyniec wynosi 99 m. Niweluje ją pięć pochylni na odcinku 9,6 km. Dzięki pochylniom, działającym bez zarzutu od ponad 100 lat, jednostki wodne mogą być transportowane lądem po szynach na specjalnej platformie do kolejnego odcinka kanału. Trasę tę można pokonać nie tylko własną łodzią, ale i statkiem wycieczkowym, który kursuje na trasie Ostróda-Elbląg.

http://www.zegluga.com.pl/

WYCIECZKA STATKIEM PO JEZIORAKU

Od maja do października można popłynąć na wodną wyprawę statkiem ILAVIA.  Statek kursuje codziennie a rejs trwa około godziny. Trasa wiedzie z Małego Jezioraka (start spod Galerii Jeziorak) w stronę Dużego Jezioraka, gdzie statek opływa wyspę Wielka Żuława. Bilety można nabyć bezpośrednio na pokładzie statku.

http://www.it-ilawa.pl/statek-ilavia.html

WYCIECZKI HISTORYCZNE

W najbliższej okolicy wart obejrzenia jest barokowy kościół z 1768 r we Frednowach czy gotycki  kościół z ok. 1330 w Borecznie. W regionie można też napotkać zabytki o wartości archeologicznej, np. kurhany z epoki brązu w Dziadykach.

GrunwaldCo roku 15 lipca na polu grunwaldzkim odbywa się inscenizacja bitwy z udziałem blisko 1500 rycerzy z Polski, Europy i świata. Imponujące widowisko, które trzeba koniecznie zobaczyć! W oczekiwaniu na inscenizację turyści mogą zwiedzać obozowiska, czynny jest jarmark średniowieczny, na którym można kupić zbroje, miecze, tarcze, łuki. Rozgrywane są też turnieje rycerskie. 

http://www.grunwald1410.pl/

Iława. Tu warto zobaczyć gotycki kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, gmach XIX- wiecznego Dworca Iława Miasto i rzeźby - alegorie czerech pór roku - ze spalonego przez sowietów pałacu w Kamieńcu Suskim, które można podziwiać w centrum miasta niedaleko parku miejskiego.

W Ostródzie można wybrać się do kameralnego XIV-wiecznego zamku krzyżackiego. Tu kwaterował czasowo król szwedzki Gustaw Adolf, a później Napoleon Bonaparte. Podczas ostatniej wojny światowej budowla została spalona, a jej odbudowa rozpoczęła się w 1974 roku. Obecnie mieści się tu muzeum, galeria i biblioteka.

Szymbark. Ruiny czternastowiecznego zamku zbudowanego przez kapitułę pomezańską, spalonego prze Armię Czerwoną w 1946 roku. W latach 90. Volker Schlöndorff kręcił tu sceny do filmu "Król Olch" z Johnem Malkovichem w roli głównej.

bottom of page